Antibody Panels and Kits
Combinations of antibody-related products that may include sets of antibodies in pairs and cocktails, control particles, buffers, and other kits and panels; for use in specific applications such as immunoassays and T-cell activation.
Quantity
- (2)
- (21)
- (1)
- (26)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (80)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (6)
- (2)
- (5)
- (3)
- (11)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
Applications
- (2)
- (78)
- (7)
- (2)
- (24)
- (38)
- (5)
- (51)
- (4)
- (11)
- (3)
- (67)
- (46)
- (43)
- (1)
- (9)
- (31)
- (1)
- (61)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (164)
Conjugate
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (7)
- (162)
Target Species
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (9)
- (11)
- (9)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (173)
- (2)
- (1)
- (6)
- (7)
- (6)
- (103)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (6)
- (9)
- (62)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (21)
- (9)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
Host Species
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (88)
- (75)
- (10)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
106
–
120
of
1,323
results
BD Mouse Th1/Th2/Th17 Phenotyping Kit
Simultaneously view Th17, Th2 and Th17 cells in mouse model systems
MilliporeSigma™ Upstate™ JHDM1B, Rabbbit Polyclonal, ChIP Validated Antibody and Primer Set
Rabbit Polyclonal Antibody
| Content And Storage | -20°C for up to 12 months from date of receipt; Upon first thaw and prior to removing the cap centrifuge the vial and gently mix the solution; Aliquot into microcentrifuge tubes and store at −20°C; Avoid repeated freeze/thaw cycles |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ChIP Assay,Dot Blot,Western Blot |
| Gene Accession No. | Q8NHM5 |
| Includes | This ChIPAb+ JHDM1B -ChIP Validated Antibody and Primer Set conveniently includes the antibody and the specific control PCR primers. |
| Antigen | JHDM1B |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | KDM2B, CXXC2, FBXL10, JHDM1B, PCCX2, Fbl10, FBL10 |
| Purification Method | Affinity Purified |
| Gene ID (Entrez) | NP_115979 |
| Formulation | Anti-JHDM1B (Rabbit Polyclonal). One vial containing 50μL of purified rabbit polyclonal in buffer containing 0.1M Tris-Glycine (pH 7.4) and 150mM NaCl and 0.05% sodium azide before the addition of glycerol to 30%. Concentration: 0.7mg/mL. Normal Rabbit IgG. One vial containing 125μg of Rabbit IgG in 125μL of storage buffer containing 0.05% sodium azide. ChIP Primers, human β-globin. One vial containing 75μL of each primer (5μM) specific for the human β-globin promoter. FOR: AGG ACA GGT ACG GCT GTC ATC; REV: TTT ATG CCC AGC CCT GGC TC |
| Immunogen | KLH-conjugated linear peptide corresponding to human JHDM1B. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
MilliporeSigma™ Upstate™ p53α, Mouse monoclonal, ChIP Validated Antibody and Primer Set
Mouse Monoclonal Antibody
| Content And Storage | −20°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Mouse |
| Applications | ChIP Assay,Western Blot |
| Form | Purified |
| Gene Accession No. | P04637 |
| Isotype | IgG |
| Includes | This ChIPAb+ p53 -ChIP Validated Antibody and Primer Set conveniently includes the antibody and the specific control PCR primers. |
| Antigen | p53α |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | P53, TP53 |
| Purification Method | Protein A purified |
| Gene ID (Entrez) | NP_000537 |
| Formulation | Anti-p53 (mouse monoclonal IgG). One vial containing 25μg of of protein A purified mouse IgG2a in 25μL of storage buffer (PBS, pH 7.4, containing 0.05% sodium azide and 1mg/mL BSA). Normal Mouse IgG. One vial containing 25μg of normal mouse IgG in 25μL volume. ChIP Primers p21. One vial containing 75μL of 5μM of each primer specific for a region of the human p21 (WAF1/CIP1/CDKN1A) promoter. FOR: GTG GCT CTG ATT GGC TTT CTG; REV: CTG AAA ACA GGC AGC CCA AG |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | Recognizes p53 in wild type and mutant forms of human origin. |
| Content And Storage | −20°C for one year from date of shipment |
|---|---|
| Host Species | Rabbit |
| Applications | ChIP Assay,ChIP sequencing (ChIP-seq),Western Blot |
| Form | Purified |
| Gene Accession No. | Q66I33 |
| Isotype | IgG |
| Includes | Trimethyl-Histone H3 (Lys4) ChIP validated Antibody and Primer set including the ChIP-grade antibody and the specific control PCR primers used for chromatin immunoprecipitation of H3K4Me3. |
| Antigen | Trimethyl-Histone H3 (Lys4)α |
| Regulatory Status | RUO |
| Gene Symbols | H3F3A, H3F3B, H3F3 |
| Gene ID (Entrez) | NM_003493 |
| Formulation | Anti-Trimethyl-Histone H3 (Lys4) recombin-ant rabbit monoclonal IgG. One vial containing 75μL of protein A purified rabbit IgG in storage buffer (0.1M Tris-Glycine pH 7.4, 0.15M NaCl, 0.05% NaN3, with the addition of 40% glycerol. Normal Rabbit IgG. One vial containing 75μL of normal rabbit IgG. Control Primers. One vial containing 75μL of 5μM of each primer specific for human GAPDH. FOR: TAC TAG CGG TTT TAC GGG CG REV: TCG AAC AGG AGG AGC AGA GAG CGA |
| Immunogen | The trimethyl-histone H3 (Lys4) antibody is made against a BSA-conjugated,synthetic peptide containing the sequence …RT[me3K]QT… in which me3K corresponds to trimethyl-lysine 4 of human histone H3 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | Trimethyl-Histone H3 (Lys4) |
MilliporeSigma™ Aquaporin 1 (243-261), Rabbbit Polyclonal, ChIP Validated Antibody and Primer Set
Rabbit Polyclonal Antibody
| Includes | 50μL antibody lyophilized from PBS, pH 7.4 and 40μg blocking peptide lyophilized from PBS. |
|---|---|
| Antigen | Aquaporin 1 (243-261) |
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | −20°C |
| Host Species | Rabbit |
| Applications | Immunoblot,Immunoblot,Immunohistochemistry (Frozen) |
| Form | Purified |
| Formulation | 50μl antibody lyophilized from PBS, pH 7.4 and 40μg blocking peptide lyophilized from PBS. |
| Immunogen | a synthetic peptide (KVWTSGQVEEYDLDADDIN) corresponding to amino acids 243-261 of human AQP1,conjugated to KLH |
| Classification | Polyclonal |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Primary |
| Test Specificity | Recognizes aquaporin-1 in red blood cells. Supplied with AQP1243-261 blocking peptide (immunogen). |
Novus Biologicals™ HIF-1 alpha Antibody Pack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Research applications
| Antigen | HIF-1 alpha |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 4C. Do not freeze. |
| Gene Alias | AINT, anti-HIF-1 alpha, anti-HIF1A, ARNT interacting protein, ARNT-interacting protein, Basic-helix-loop-helix-PAS protein MOP1, BHLHE78, Class E basic helix-loop-helix protein 78, HIF1, HIF-1 alpha, HIF1A, HIF-1A, HIF-1alpha, HIF-1-alpha, HIF1-alpha, hyp |
| Conjugate | Unconjugated |
| Target Species | Human,Mouse,Rat,Canine |
| Applications | Western Blot,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry,Immunofluorescence,Immunohistochemistry,Immunohistochemistry (Frozen),Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,KnockDown |
| Gene ID (Entrez) | 3091 |
| Immunogen | For NB 100-654: Human HIF-1 alpha amino acids 432-528., For NB 100-105: Human HIF-1 alpha amino acids 432-528., For NB 100-131: Human HIF-1 alpha amino acids 329-530., For NB 100-449: Human HIF-1 alpha amino acids 775-826., For NB 100-479: Antibody was developed against a fusion protein including amino acids 530 - 825 of the mouse HIF-1 alpha protein [Uniprot# Q61221]. |
Aconitate hydratase B Mouse anti-E. coli, HRP, Antibody Pair, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Antibody pair for Solid phase sandwich ELISA
| Antigen | Aconitate hydratase B |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Storage of components varies. See protocol for specific instructions. |
| Gene Alias | acnB, hypothetical protein, yacI, yacJ |
| Target Species | E. coli |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA |
| Product Type | Antibody Pairs |
| Classification | Monoclonal |
Mouse TNF ELISPOT Pair, BD
Convenient set of unlabelled anti-TNF capture antibody and a biotinylated anti-TNF detection antibody
BD B Lymphocyte Subset Antibody Cocktail
Three-color reagent designed to identify major subsets of B lymphocytes
Mouse IL-2 ELISPOT Pair, BD
Convenient set of unlabelled anti-IL-2 capture antibody and a biotinylated anti-IL-2 detection antibody
MilliporeSigma™ RIPAb+™ pan Ago RIP Validated Antibody and Primer Set
This RIPAb+ pan Ago -RIP Validated Antibody and Primer Set conveniently includes the antibody and the specific control PCR primers.